Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
gogokain
Film Freak - 808 Films Ranked
Member Since: Oct 7, 2006
Location: Colorado, USA
Message Sent!
500 characters left
Featured Reviews
5 The Violent Years (1956) - Mar 15, 2009
Mini-Review: Only Ed Wood could manage to write a BAD movie featuring a reverse gang rape.
20 2001: A Space Odyssey (1968) - Dec 27, 2007
Mini-Review: Yes, yes. I know. Maybe I just didn't "get it." But my god, what a fucking boring movie. It's like they were intentionally fucking with you... "hey, let's see if we can get away with this guy breathing over and over again for 20 minutes!". Yeah, I don't give a shit if it's supposed to make you feel like you're there or whatever. It's still fucking MINUTES UPON MINUTES OF NOTHING HAPPENING. THAT IS NOT GOOD FILM. And the ending? What a cop out.
5 Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009) - Mar 09, 2009
Mini-Review: This is terrible for a movie, but it's even worse for a live action Street Fighter movie. Which says a lot, considering the only other movie in that category. Enjoy fine dialogue such as "Your father has been the milk of my operation, but even milk has an expiration date". Laugh as "that kinda hot girl from Smallville" tries and fails to carry a Hollywood film all on her own. Cry as Robin Shou mispronounces "Ryu". Despair as Chris Klein sets the craft of acting back to the precambrian era.
10 Spider-Man Strikes Back (1978) - Apr 21, 2009
Mini-Review: Remember, in the comics, where, every time Spider-Man moved, he slouched over and put his arms out to the side like a four year old pretending to be an airplane? Yeah, fucking ME EITHER.
35 The Lost World: Jurassic Park (1997) - Dec 27, 2007
Mini-Review: Welcome... to EXPOSITION PARK. Damned awful and just silly. "High bar'd the raptor" should be right there with "jumped the shark" and "nuked the fridge."
100 Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) - Dec 27, 2007
Mini-Review: George Lucas should call Irvin Kershner every day and thank him for tricking the world into thinking he's worth a shit. A big zero for the SPECIAL EDITIONS.
15 S. Darko (2009) - May 19, 2009
Mini-Review: Well, the music and cinematography create a nice atmosphere, but everything going on within it is terrible. With horrible dialogue from marginal actors that turn in stiff and awkward performances, a completely nonsensical script, and some almost Wood-esque editing, S. Darko couldn't stand on it's own even if it didn't have the immediate disadvantage of pretending to be a sequel to a much better film.
10 Hobgoblins 2 (2009) - Oct 11, 2009
Mini-Review: I'm not sure who this is supposed to appeal to; "fans" of the original film itself or fans of it's MST3k episode. It's too self-aware to not end up insulting both crowds. Instead of a real sequel, Sloane has given us a bizarre masturbatory self-homage bogged down by so many not-so-subtle nods to it's predecessor that it might as well be it's predecessor. A sad attempt to cash in on a cult following that was provided by much more talented people, Hobgoblins 2 is bad at being bad.
100 Batman Begins (2005) - Dec 27, 2007
Mini-Review: The first 15 minutes of Batman Begins are better than the last three Batman movies combined. Proof that, when taken seriously by people who really understand the source material, comic book movies can be as compelling as anything else.
0 Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) - Dec 27, 2007
Mini-Review: The acting is horrible, environments fake looking, and the dialogue incredibly generic and wooden. It'll take everything you know and love about Star Wars from your childhood and just fuck it, fuck it over and over again until it's chaffed, raw, bloody, and begging you to stop. Want to have the mystery of Boba Fett completely ruined and see his fucking face? Well here's your chance! Hayden Christensen is actually WORSE than Jake Lloyd! What Plan 9 would be with a multimillion dollar budget.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with gogokain. Why not go rank more films, then come back and check it out again?