grainofsand

grainofsand
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 18 Jan 2011
Location: Shanghai, China
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Retired Australian lawyer living in Shanghai.

more Recent Ratings

85 77% Fargo (1996) - Rated 18 Jan 2011
"Character, story, black comedy - this film has everything."
85 77% Casino (1995) - Rated 18 Jan 2011
"Solid film - I re-watch it once a year."
80 50% All the President's Men (1976) - Rated 18 Jan 2011
"Wonderful performances from two great leading men."
85 77% Reservoir Dogs (1992) - Rated 18 Jan 2011
"Superb film making."
70 31% Mallrats (1995) - Rated 18 Jan 2011
"Laugh-out-loud stoner flick."
40 13% Sleepless in Seattle (1993) - Rated 18 Jan 2011
"Awful - just awful. Hackneyed story staring two of the worst actors to come out of Hollywood in years."
65 22% Mulholland Drive (2001) - Rated 18 Jan 2011
"Did not understand this movie at all but gorgeous photography."
85 77% Men in Black (1997) - Rated 18 Jan 2011
"If more sci-fi was this funny, I would watch more sci-fi."
78 40% Office Space (1999) - Rated 18 Jan 2011
"Clever comedy parodying cube dwellers."
85 77% The Godfather (1972) - Rated 18 Jan 2011
"Engaging story, brilliantly directed."