Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
graveling86
Flick Fan - 46 Films Ranked
Member Since: Oct 14, 2008
Location: Deland, Florida, USA
Age: 26
Gender: Male
Status: Single
Message Sent!
500 characters left
Bio: I have dorky interests that range from Disney movie quotes to funny sounding words. I am sarcastic. I am very much a people person and one of my favorite things is to meet new people and get a different perspective on life. I got my A.A. in Psychology but I\'d really like to do something with English Literature or Film.
Recent Rankings
79 Cleopatra (1963) - Oct 14, 2008
Mini-Review: This movie is way too long but Elizabeth Taylor is great.
95 Pleasantville (1998) - Oct 14, 2008
Mini-Review: This movie is amazing. Everyone is really great in it and Joan Allen is always stellar.
92 A Mighty Wind (2003) - Oct 14, 2008
Mini-Review: Really love all of the Christopher Guest movies and this one is pretty sweet.
84 The Ring (2002) - Oct 14, 2008
Mini-Review: This movie freaked me out quite a bit and actually has a good story to it.
87 Léon: The Professional (1994) - Oct 14, 2008
88 Superbad (2007) - Oct 14, 2008
Mini-Review: Adorably perverse and funny.
70 The Pianist (2002) - Oct 14, 2008
Mini-Review: It's alright. Very well-acted.
77 Honey I Blew Up the Kid (1992) - Oct 14, 2008
Mini-Review: Kinda cute.
60 Fear and Loathing in Las Vegas (1998) - Oct 14, 2008
Mini-Review: Way too trippy for me.
84 Dawn of the Dead (2004) - Oct 14, 2008
Mini-Review: Pretty awesome. One of the best zombie movies.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with graveling86. Why not go rank more films, then come back and check it out again?