Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
guy piranha
Film Freak - 790 Films Ranked
Member Since: Feb 21, 2011
Location: Berlin, Germany
Bio: fictionaire extraordinaire!
Recent Rankings
75 Ninja Terminator (1985) - May 15, 2012
Mini-Review: every movie with the word "ninja" in the title and richard harrison in the cast deserves a basic score of 60. the additional fifteen points are due to excellent choreography, incredible dialog AND the "tiger"-character. this may well be harrison's crowning achievement!
40 Paranormal Activity 2 (2010) - May 14, 2012
60 The Grey (2012) - May 05, 2012
Mini-Review: i find myself in a bit of a conundrum here. basically, whats happening is all bullshit. the wolves' behavior, how the group fares in the wilderness and not to forget the rope-jump across a cliff with tied sweatshirts...yeah right. on the other hand i really liked the visual style and those quiet, subtle moments when neeson was thinking of his wife and such. it was shot nicely and somewhat gripping and gave depth to the otherwise forgettable characters. hard to judge, this one.
75 The Avengers (2012) - May 03, 2012
Mini-Review: pure entertainment! hits the note between drama and ridiculousness almost 100% of the time and is definitely worth watching. there's a certain lack of threat emanating from the villains, and when the hulk finally shows up there's close to none. but hey, it still is pretty good!
70 Chronicle (2012) - Apr 28, 2012
Mini-Review: at first, i thought "oh no, is it gonna be shot in home video fashion all the time?". but soon enough you get used to it, and the realism this adds fits actually pretty well. you won't really relate to any of the characters, but i think that's not the point. it still manages to draw you in somehow, if merely by making you think "what would i do?" sadly, the ending is pretty weak, otherwise it really is a good movie.
80 Shame (2011) - Apr 22, 2012
Mini-Review: it's bitter, it's sad, it's depressing...it's awesome!
50 Shark Attack 3: Megalodon (2002) - Apr 22, 2012
Mini-Review: some site indicated it as the worst shark-movie ever. i can not agree to that, it's actually pretty decent compared to gems like sand shark, land shark, gay shark and single-mother-trying-to-get-by-shark.
60 The Ninja Squad (1986) - Apr 22, 2012
Mini-Review: how shalt thou rank, which can not be ranked?
45 Iron Sky (2012) - Apr 11, 2012
Mini-Review: the concept itself is plain awesomeness. however, a more serious approach would've fitted better. some jokes were decent, even memorable. but mostly it was stupid bullshit, not worth mentioning. too bad, i was really looking forward to something cult-ish...
45 War Horse (2011) - Mar 17, 2012
Mini-Review: at least you can't feel cheated. this movie has war and a horse. it also has other stuff not mentioned in the title, but that is even less interesting. and while there's basically nothing wrong with pacing and realization, nothing feels right, either. it feels all fake, the characters are forced on you, the plot is interchangeable and the acting is overdone. and whats with the language-mixup? germans switching back and forth between english and german, even when talking to each other? wtf?
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with guy piranha. Why not go rank more films, then come back and check it out again?