Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
hank
Movie Buff - 498 Films Ranked
Member Since: Apr 15, 2006
Location: USA
Recent Rankings
80 Invasion of the Body Snatchers (1956) - Nov 12, 2011
Mini-Review: Classic movie, great suspense, great ending.
76 Limitless (2011) - Nov 06, 2011
Mini-Review: Fun, artsy, suspenseful, Kelsey didn't like it because he didn't immediately become a chemist and start manufacturing it. My argument is he would have ended up dead pretty quick doing that, since it would have been obvious to the people following him that he had the drugs. Ending sucked.
80 True Grit (1969) - Nov 02, 2011
Mini-Review: A classic western - great story and great acting for the most part.
75 True Grit (2010) - Nov 02, 2011
Mini-Review: A rather good film, but I still think I like the original better. The dude is better as Rooster though.
80 The Social Network (2010) - Nov 02, 2011
Mini-Review: This was surprisingly good. A great story for anyone into computer science, business, and finance. Very good acting too.
82 The Departed (2006) - Oct 30, 2011
Mini-Review: Really good movie - keeps you guessing. If you like cop movies, it's a must-see.
65 Manhattan (1979) - Oct 27, 2011
Mini-Review: I think I already saw this - it was called Annie Hall.
90 Donnie Brasco (1997) - Oct 25, 2011
Mini-Review: Fantastic film - a must-see for mob movie buffs.
85 Drive (2011) - Oct 21, 2011
Mini-Review: Really cool arty film, will keep you on the edge of your seat. Non-traditional, definitely not your standard crime/action/driving film.
75 21 (2008) - Oct 19, 2011
Mini-Review: A fun watch - once.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with hank. Why not go rank more films, then come back and check it out again?