Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
happyfluke
Movie Buff - 304 Films Ranked
Member Since: Feb 25, 2008
Location: Madison, Wisconsin, USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
91 Raw Deal (1948) - May 03, 2011
80 T-Men (1947) - May 03, 2011
90 Side Street (1950) - May 03, 2011
95 The Furies (1950) - May 03, 2011
89 Winchester '73 (1950) - May 03, 2011
92 Bend of the River (1952) - May 03, 2011
93 The Far Country (1954) - May 03, 2011
90 The Man from Laramie (1955) - May 03, 2011
98 Wild Strawberries (1957) - May 01, 2010
93 Al-ard (1969) - Jan 31, 2010
Mini-Review: A fascinating and rich ensemble cast. Visually rich and colorful. Reminiscent of Satijat Ray's village films though louder and more Epic and melodramatic.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with happyfluke. Why not go rank more films, then come back and check it out again?