Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
harish_384
Flick Fan - 20 Films Ranked
Member Since: Aug 19, 2009
Bio: i a movie buff
Recent Rankings
70 The Bank Job (2008) - Sep 08, 2009
Mini-Review: Not a must watch thriller, but a decent one. The best part of the movie starts post the robbery. Though the plot and the after sequences didn't make much sense in the current times, but it has got a nice drama packed in it.
65 Love Actually (2003) - Sep 08, 2009
Mini-Review: Nice and a decent movie to watch. The director packs 8 couple stories in a short time and handles each one very convincingly. Fully star studded, but not exploited to the fullest.
80 The Hangover (2009) - Sep 08, 2009
Mini-Review: Nice comedy, with full twist and turns. What a great way to be lost!!
80 Little Miss Sunshine (2006) - Sep 08, 2009
Mini-Review: Simple movie with a great message.
95 Life Is Beautiful (1997) - Sep 08, 2009
Mini-Review: kudos to the roberto benigni..what a great movie. Great drama and a truly inspiring story. Must watch movie for every one, it shows the optimism never found in the cruel times.
10 17 Again (2009) - Sep 08, 2009
Mini-Review: great subject..fully wasted. Not even a single heart touching moment. See it if you are not left with any other options.
30 Employee of the Month (2006) - Sep 08, 2009
Mini-Review: nothing special about this movie...fully predictable with some comedy spilled here and there. The only saving grace to the movie is jessica simpson's hot body, besides that nothing great to watch.
90 The Usual Suspects (1995) - Sep 08, 2009
Mini-Review: wow...what a great movie. Awesome screenplay and completely unexpected climax. This is a superb movie and one of the must watch movie
85 Thank You for Smoking (2006) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Awesome movie. I started loving my junk profession after watching this movie. I would say that this movie should be shown in all B-schools.
90 Mulholland Drive (2001) - Aug 19, 2009
Mini-Review: This is genius kind of a movie. The movie is like a puzzle or like a maze. The audience have to pick the pieces of the maze and finish the puzzle by themselves. One of my all time favorite for the screenplay. Kudos for the screenplay writer.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with harish_384. Why not go rank more films, then come back and check it out again?