Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ilikeitwhenu
Flick Fan - 41 Films Ranked
Member Since: Feb 25, 2008
Location: USA
Bio: I da best
Recent Rankings
80 Philadelphia (1993) - Mar 01, 2008
Mini-Review: Definately important when it was first made. AIDS was still largely unknown to those who weren't personally affected by it. Years later, it's not as striking as a dramatic film. Hanks does go through quite a transformation as the illness progresses. The physical changes are very believable.
79 Resident Evil: Extinction (2007) - Feb 27, 2008
Mini-Review: I liked this. I suppose i'm in the minority.
56 The Ring Two (2005) - Feb 27, 2008
Mini-Review: They should've stopped while they were ahead...
52 Dumb and Dumber (1994) - Feb 27, 2008
83 Saw (2004) - Feb 27, 2008
80 Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006) - Feb 27, 2008
Mini-Review: For humor and little else. Coined some annoying catch phrases which still haven't died. "Very Nice!!"
88 The Pianist (2002) - Feb 27, 2008
Mini-Review: Very touching, very true to life. There are so many poignant moments in this film. Many we never forget.
81 Water (2005) - Feb 27, 2008
83 Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971) - Feb 27, 2008
Mini-Review: I enjoyed this as a child. It's dated now (and was when I saw it in 1993), plus it looks world weary in comparasion to the remake with Johnny Depp. However, IMO, nothing beats the original. "I've got another puzzle for you!"
83 Misery (1990) - Feb 27, 2008
Mini-Review: Kathy Bates is quite believeable in her role as the sadistic obsessed fan of a best selling novelist. Could there be more to the story???
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ilikeitwhenu. Why not go rank more films, then come back and check it out again?