Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ivanmcneill
Flick Fan - 11 Films Ranked
Member Since: Aug 18, 2009
Location: Finland
Recent Rankings
85 Titanic (1997) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Can watch it for Dicarpio and Kate, cant say superb acting, the whole disaster overshadows their acting, its more of the directors ability which shines through and the loive between the principal characters
100 Terminator 2: Judgment Day (1991) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Fantastic futuristic sci-fi movie of its time
99 Shrek 2 (2004) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Simply superb
85 American Gangster (2007) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Preety long I thought, but Crowe and Denzel shine in their roles.
98 Forrest Gump (1994) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Fantastic acting by Hanks in a disoriented characted
65 Ace Ventura: Pet Detective (1994) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Didnt like this much even though it was Jim Carrey movie, no storyline whatsoever
93 Me, Myself & Irene (2000) - Aug 19, 2009
Mini-Review: A Jim Carrey special, brilliant acting....
95 The Exorcist (1973) - Aug 19, 2009
Mini-Review: A movie which created waves and backed up by some birrliant acting and direction
85 The Terminal (2004) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Personally feel Tom Hanks was not ft for the role, but he is the main flcrum of the movie and he did a commendable job
90 The Matrix Reloaded (2003) - Aug 18, 2009
Mini-Review: One of the best Sci Fi movies ever, but not as good as The Matrix
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ivanmcneill. Why not go rank more films, then come back and check it out again?