Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
jacobkosh
Movie Buff - 363 Films Ranked
Member Since: Jul 27, 2007
Location: USA
Recent Rankings
87 Sneakers (1992) - Jul 15, 2009
89 Conan the Barbarian (1982) - Jul 15, 2009
Mini-Review: It was a brilliant decision to take a movie with a lead actor who can't really deliver dialog and turn it into what amounts to a silent film. The music and visuals vastly outweigh the human speech here, and that's okay, because Milius builds tension and emotion just fine with those tools, and there is imagery here that will linger.
87 Monsters, Inc. (2001) - Jul 15, 2009
Mini-Review: Sweet and funny, with a brilliant climax.
91 Repo Man (1984) - Jul 15, 2009
60 Dogma (1999) - Jul 15, 2009
Mini-Review: Overlong and unfunny.
65 Home Alone (1990) - Jul 15, 2009
75 The Fountain (2006) - Jul 15, 2009
Mini-Review: Flawed and underpopulated - there are like six speaking parts in the whole movie - but undeniably beautiful too.
84 Glengarry Glen Ross (1992) - Jul 15, 2009
Mini-Review: It's wonderful to watch these great actors delivering these great lines, but damned if it isn't bleak as fuck.
92 Double Indemnity (1944) - Jul 15, 2009
Mini-Review: A beautiful noir classic.
85 The Sandlot (1993) - Jul 15, 2009
Mini-Review: A well-crafted kids' movie that resists the temptation to do nothing but wallow in nostalgia.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with jacobkosh. Why not go rank more films, then come back and check it out again?