Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
jdmccalpin
Movie Buff - 327 Films Ranked
Member Since: Mar 6, 2010
Location: Round Rock, TX, USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
94 Groundhog Day (1993) - Jul 08, 2010
Mini-Review: In some ways this is just another silly romantic comedy, but there are more than a few short scenes of real insight and wisdom that make this film worth watching again (and again and again???).
85 Léon: The Professional (1994) - Jul 08, 2010
79 Bad Company (2002) - Jul 08, 2010
Mini-Review: I did not think that the combination of Anthony Hopkins and Chris Rock had even a tiny chance of working, but it made an interesting base for an otherwise completely formulaic film.
75 Crocodile Dundee in Los Angeles (2001) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Definitely not a step up from the first movie, but tolerably entertaining.
77 xXx (2002) - Jul 08, 2010
Mini-Review: A watchable action flick with a nice balance of blowing stuff up and humorous one-liners.
80 The Book of Eli (2010) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Some nice twists and of course great action.
85 A Bridge Too Far (1977) - Mar 06, 2010
85 The Big Red One (1980) - Mar 06, 2010
86 The Arrival (1996) - Mar 06, 2010
82 Above the Law (1988) - Mar 06, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with jdmccalpin. Why not go rank more films, then come back and check it out again?