Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
jennhoney
Flick Fan - 33 Films Ranked
Member Since: Mar 7, 2009
Location: USA
Recent Rankings
87 Milk (2008) - Mar 15, 2009
Mini-Review: It made me laugh. I learned somethings. I saw Franco naked. Was bewildered by humanities ability to discriminate in the name of God. Was inspired by the possibility that can change. [Tuesday,Tuesday, Tuesday Two Video Store Deal 3.11.09]
76 Choke (2008) - Mar 15, 2009
Mini-Review: This movie really plays like a quirky romantic comedy but, I would imagine the subject matter alienates the usual romcom fan. What I really enjoyed was Victor's (Rockwell) interaction with all the other characters. [Tuesday,Tuesday, Tuesday Two Video Store Deal 3.11.09]
85 Rachel Getting Married (2008) - Mar 15, 2009
Mini-Review: Captured the best and worst of a family gathering in a brutally honest way. [Tuesday,Tuesday, Tuesday Two Video Store Deal 3.10.09]
70 Role Models (2008) - Mar 15, 2009
Mini-Review: I liked it a lot, made me laugh. [Tuesday,Tuesday, Tuesday Two Video Store Deal 3.10.09]
76 Happy-Go-Lucky (2008) - Mar 15, 2009
Mini-Review: It took me awhile to get into the rhythm of the movie. At first I was overwhelmed by the happy-go-luckiness of the main character,Poppy, but in the end the character and the movie won me over. I look forward to watching it again. [Tuesday,Tuesday, Tuesday Two Video Store Deal 3.10.09]
72 Hellboy II: The Golden Army (2008) - Mar 09, 2009
Mini-Review: The creatures of the mythical world were fun to look at, that's all I've got. Oh, and tooth fairies- Yikes! [Entry 15 Birthday CD Movie Crawl 02.28.2009]
88 The Lucky Ones (2008) - Mar 09, 2009
Mini-Review: This is a perfect little movie. A movie that examines the effects of war on three soldiers returning home and their interaction with civilians as they drive across country. The three main actors are incredible together. The film keeps a sweet sense of humor throughout. [* My favorite*Entry 14 Birthday CD Movie Crawl 02.28.2009]
59 Mamma Mia! (2008) - Mar 09, 2009
Mini-Review: It's so shiny and colorful and they sing ABBA songs and that's pretty much it. I think it got me high. I think it should be administered to patients with seasonal affective disorder. I rented it because it was 75 cents! I might watch it again someday, or I'll just watch a puppy climb out of a basket or a kitten play with a piece of string. [Entry 13 Birthday CD Movie Crawl 02.28.2009]
70 Dead Like Me: Life After Death (2009) - Mar 09, 2009
Mini-Review: I'm just happy to have George, Mason, and Roxy back. I'll take whatever I can get. [Entry 12 Birthday CD Movie Crawl 02.27.2009]
90 WALL·E (2008) - Mar 09, 2009
Mini-Review: adorable, smart, perfect. It also cured my fear of cockroaches.[Entry 11 Birthday CD Movie Crawl 02.24.2009]
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with jennhoney. Why not go rank more films, then come back and check it out again?