Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum "Act of Valor"
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
jerkagram
Movie Buff - 250 Films Ranked
Member Since: Mar 14, 2008
Location: burlington, vt, USA
Message Sent!
500 characters left
Bio: i have a hankering for you!
Recent Rankings
74 The Elephant Man (1980) - Mar 20, 2008
89 Duck Amuck (1953) - Mar 20, 2008
67 The Wrong Man (1956) - Mar 20, 2008
Mini-Review: Good by any other director, average for Hitchcock. Still engaging.
75 To Catch a Thief (1955) - Mar 20, 2008
65 Drunken Master (1978) - Mar 20, 2008
Mini-Review: A funny and cool-to-watch action movie.
83 King Kong (1933) - Mar 20, 2008
Mini-Review: This is such a great blockbuster for its time. It's still fun to watch, even today.
5 Grease (1978) - Mar 20, 2008
Mini-Review: Holy shit, do I hate this movie.
84 Charade (1963) - Mar 20, 2008
Mini-Review: This is a really enjoyable chase movie with terrifically charismatic leads.
93 Rashomon (1950) - Mar 20, 2008
Mini-Review: Mifune is incredible in this, which can be said for all of his appearances. I couldn't say anything about Rashomon that hasn't been said. It's innovative and dripping with excitement.
77 Robin Hood (1973) - Mar 20, 2008
Mini-Review: This was my favorite when I was little! An adventurous and awesome kid's movie.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with jerkagram. Why not go rank more films, then come back and check it out again?