Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
jezterking
Flick Fan - 16 Films Ranked
Member Since: Jan 24, 2009
Location: seattle, wa, USA
Recent Rankings
70 The Amityville Horror (2005) - Mar 03, 2009
Mini-Review: Scared the shit out of me. I know, I'm a wimp. I really enjoyed the movie but I give it lower marks for the fact that it is SOOOO far removed from the actual events it's irritating, not funny. It's a bit disturbing how little the actual facts have to do with the whole "based on true events" statement. This is very real proof of that. Read about the actual events and you will find what I'm speaking of. If I ignore the fact that it was supposed to be based on actual events, it was good.
95 The Descent (2005) - Mar 03, 2009
Mini-Review: Just watched this and was relieved and happy. While it's an older movie, I was thrilled with the fact that it was a different story than everything else out there right now. Not the typical zombie movie. Loved it.
80 The Exorcism of Emily Rose (2005) - Mar 03, 2009
Mini-Review: Loved it. Especially loved the fact that Jennifer Carpenter did all of her scenes. No special effects, just her acting. I thought she was brilliant at it.
80 The Bourne Supremacy (2004) - Jan 25, 2009
Mini-Review: I'm not usually one for sequels but this one was awesome. Once again Matt Damon has impressed me with his talent. He honestly doesn't thrill me as an actor but he really pulls it off in the Bourne movies.
80 The Bourne Identity (2002) - Jan 25, 2009
Mini-Review: This is a great action flick but I definitely wouldn't consider it a thriller. Matt Damon impressed me in the Bourne flicks. I never thought he could pull it off but alas, I was wrong. Not one I want to watch all the time but I do enjoy seeing it again every once in a while.
90 Identity (2003) - Jan 25, 2009
Mini-Review: Brilliant movie with a great twist in the end. It's a thinking thriller. One you have to pay attention to.
80 Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous (2005) - Jan 25, 2009
Mini-Review: Enjoyed this movie, but not as much as the first one. It's still a great because, well Sandra Bullock and physical humor are a match made in comedy heaven.
90 Miss Congeniality (2000) - Jan 25, 2009
Mini-Review: This is one of my favorite sunday afternoon comedy movies. Sandra Bullock is one of the physical humor greats.
100 Drop Dead Gorgeous (1999) - Jan 25, 2009
Mini-Review: If you want retarded, mindless humor, this is your film! Not slapstick humor but everyday family down the street humor. A WONDERFUL laugh aimed at "white trash."
100 Donnie Darko (2001) - Jan 25, 2009
Mini-Review: Brilliant. There is nothing else to say....
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with jezterking. Why not go rank more films, then come back and check it out again?