Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
jimjoebob
Movie Buff - 217 Films Ranked
Member Since: Aug 31, 2010
Location: USA
Recent Rankings
86 The Social Network (2010) - Oct 19, 2010
Mini-Review: As a computer nerd myself, I find the depiction of Mark Zuckerberg far to believable. A nerd who is brilliant but doesn't know the first thing about interacting with people but who is ultimately responsible the social network of the decade. The juxtaposition is good, the dialog is witty, well written and highly believable. An interesting character study with a great score by Trent Reznor. Fascinating on many levels.
25 Erik the Viking (1989) - Sep 10, 2010
80 Micmacs (2009) - Sep 10, 2010
Mini-Review: Slow at times, but Jean-Pierre Jeunet has a knack for making movies that are visually pleasing and the characters are all quirky in their own way. No way as good as Amelie, but well worth the watch.
79 Hellboy II: The Golden Army (2008) - Sep 09, 2010
Mini-Review: I enjoyed this but gets ranked down because it just didn't have the same appeal as the first. Still, if you liked the first its worth watching... just don't expect it to be as good.
93 Crash (2005) - Sep 09, 2010
Mini-Review: I have never felt such intense relief as I did in one scene in this movie. Its rare a movie can do that, and this one is masterfully done through out.
82 Inglourious Basterds (2009) - Sep 09, 2010
Mini-Review: Good in a Tarantino kind of way. Brad Pitt exercises his acting chops as a hilariously flat cut'em up Sergent.
79 The Machinist (2004) - Sep 09, 2010
Mini-Review: Christian Bale is amazing, and probably about 1lb from death by starvation in this performance. A good psychological thriller... but they always make me uncomfortable to watch which lessens the enjoyment. If you like that sort of thing, you'll love this one, the twist at the end is worth it. This just isn't my genre.
81 The Waterboy (1998) - Sep 09, 2010
83 Mission: Impossible (1996) - Sep 09, 2010
79 I Am Legend (2007) - Sep 09, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with jimjoebob. Why not go rank more films, then come back and check it out again?