Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
julialou
Flick Fan - 19 Films Ranked
Member Since: Nov 21, 2010
Recent Rankings
80 High Fidelity (2000) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Quite as good as the book.
45 Notting Hill (1999) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Has a couple of good scenes (not the love ones). Then... boring.
95 The Devil Wears Prada (2006) - Nov 21, 2010
Mini-Review: My favourite unconventional couple. A movie about two women's professional relation. Fun and deep, I could watch it thousands of times.
100 The Matrix (1999) - Nov 21, 2010
Mini-Review: One of the best movies ever. Everything in this movie is where it should be. Love its humour.
45 Gladiator (2000) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Didn't understand why everybody loves it. I thought it was rough, stupid sometimes. Above it all, I reallly got pissed watching ancient Rome history and culture changed to fit hollywood's needs (same as they did with Troy. Hate it.)
75 The Motorcycle Diaries (2004) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Interesting vision of a widely known man when he was not this known.
70 Liar Liar (1997) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Fun. One simple idea, one talentous actor, one sunday afternoon movie.
90 Back to the Future (1985) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Modern classic. Loved it, like everybody else.
85 Match Point (2005) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Good story and cast. Main actors did great. A little moralistic, though,
87 Kate & Leopold (2001) - Nov 21, 2010
Mini-Review: Delightful. The characters are so perfectly defined. It's a shame Meg Ryan already had those un-enchating lips.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with julialou. Why not go rank more films, then come back and check it out again?