justascratch

justascratch
Movie Buff - 363 Film Ratings
Member Since: 07 Jun 2012
Location: Germany
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: My Rating

100 THE perfect film
99 - 90 Great Movies
89 - 80 Good Movies
79 - 70 Films with flaws but still good
69 - 60 OK Films. If you like the genre, actor, writer of said film
59 - 50 Well...its a movie. Very few things are good
49 - 0 They managed to save real Live on film or a digital storage device

more Recent Ratings

89 89% For a Few Dollars More (1965) - Rated 08 Jun 2012
81 57% Capturing the Friedmans (2003) - Rated 08 Jun 2012
86 81% Platoon (1986) - Rated 08 Jun 2012
84 73% Straw Dogs (1971) - Rated 08 Jun 2012
89 89% Heat (1995) - Rated 08 Jun 2012
84 73% Sympathy for Mr. Vengeance (2002) - Rated 08 Jun 2012
80 46% I Stand Alone (1998) - Rated 08 Jun 2012
90 92% Apocalypse Now (1979) - Rated 08 Jun 2012
81 57% The Avengers (2012) - Rated 08 Jun 2012
91 95% Memories of Murder (2003) - Rated 08 Jun 2012