Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
karaboudjan
Flick Fan - 33 Films Ranked
Member Since: Jun 6, 2010
Location: Mumbai, Maharashtra, India
Recent Rankings
61 Dude, Where's My Car? (2000) - Aug 25, 2010
Mini-Review: It'll help you pass the time, is what it'll do
88 Kill Bill: Volume 1 (2003) - Jun 07, 2010
Mini-Review: my favourite tarantino film, and i feel that it's awesomeness was somewhat undone by volume 2. but every scene of volume 1 reeks of awesomeness.
92 The Shawshank Redemption (1994) - Jun 07, 2010
Mini-Review: the definitive prison movie. to be watched again and again. the opera music scene is particularly moving.
63 Dr. Dolittle (1998) - Jun 07, 2010
Mini-Review: it's quite a funny movie in the beginning - but i got put off by the formulaic ending as a tiger brings the doctor and his wife together.....heartwarming moments in a comedy i can do without
67 Dead Snow (2009) - Jun 07, 2010
Mini-Review: how do you make zombies even more awesome? make them into nazi zombies! i don't know what came over the director, because midway through it shifts from horror to comedy, but it still makes for a fun watch. pays extensive homage to zombie classics like "the evil dead".
46 The Passion of the Christ (2004) - Jun 07, 2010
Mini-Review: "oh jesus, how can i maim thee? let me count the ways...." a film wholly composed of scenes of gratuitous violence - there is nothing to recommend about this tripe
84 Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) - Jun 07, 2010
Mini-Review: i didn't like it as a kid because it didn't have a happy ending. subsequent viewings have shown me how that is not necessarily a bad thing. my favourite star wars movie
82 Catch Me If You Can (2002) - Jun 07, 2010
Mini-Review: considering i'd only seen leonardo di caprio in "titanic" and "the man in the iron mask" before this, i was pleasantly surprised to find that the guy can act! both he and tom hanks pull off stellar performances
89 The Wrestler (2008) - Jun 07, 2010
Mini-Review: magnificent film. it is immensely thought provoking, and left with a great deal more respect for professional wrestling - it truly isn't as easy as it is made to look on TV. whether you're a wrestling fan or not, it's a must-watch.
52 Tomorrow Never Dies (1997) - Jun 07, 2010
Mini-Review: i didn't think the franchise could sink any lower than this, until "the world is not enough" was released. but atleast that movie introduced me to sophie marceau!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with karaboudjan. Why not go rank more films, then come back and check it out again?