Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
kenny
Flick Fan - 18 Films Ranked
Member Since: May 30, 2010
Location: UK
Recent Rankings
83 Tsotsi (2005) - May 31, 2010
Mini-Review: A very emotional film about a child with no family so he gets adopted by another rich family. It is good becauyse Tsotsi is always finding new relatives and he is a big muscley person who likes to do good things.
80 Friday Night Lights (2004) - May 31, 2010
Mini-Review: Very emotional film that is based on a true story about a university team playing professional american football and getting to the final. it was very good and consistent throughout the whole film. good.
13 Avatar (2009) - May 31, 2010
Mini-Review: some good ideas but that was the only good thing about it. action scenes lacked excitement avatar people just looked weird and didnt keep me awake for very long.
61 The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) - May 31, 2010
Mini-Review: to put it short.... good action scenes undead was disappointing good storyline but was also slow in parts and didnt keep my attention for long enough.
71 The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - May 31, 2010
Mini-Review: Pretty good in some ways with some good action scenes but things like the cave troll, the balrog and the sea monster thning where actually quite disappointing.
79 Epic Movie (2007) - May 31, 2010
Mini-Review: Very funny! It involves many films and many jokes. the jokes are a bit rude but overall a good film and a good laugh.
76 The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - May 31, 2010
Mini-Review: A very exciting lord of the rings episode. With The Battle of Helms Deep where there outnumbered. In my opinion the best of the three Lord of The Rings episodes. a bit slow in parts but very good in others. overall pretty good.
11 Serenity (2005) - May 31, 2010
Mini-Review: They aim to misbehave? More like they aim to bore you to death and when there not doing that there con fusing you. It only realy makes sense right near the end. Overall very disappointing. :>(
54 Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) - May 30, 2010
Mini-Review: It was good with tri wizard tournament and the cup being a port key excetra but it just lacked something else. It never realy got going until right near the end. so yeah, it was average.
37 Clash of the Titans (2010) - May 30, 2010
Mini-Review: This was one of those films where the hero was so amazing and brilliant and a girl loves him and they go off and meet happily ever after/ one of the most predictable pile of rubbish I have ever seen. But after saying that there where some amazing action scenes with some good acting and not a bad storyline either.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with kenny. Why not go rank more films, then come back and check it out again?