Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
leibniz
Flick Fan - 69 Films Ranked
Member Since: Mar 16, 2006
Location: UK
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
65 AVP: Alien vs. Predator (2004) - Aug 13, 2007
70 Alien (1979) - Aug 13, 2007
68 American Splendor (2003) - Aug 13, 2007
70 Amores Perros (2000) - Aug 13, 2007
65 Apollo 13 (1995) - Aug 13, 2007
100 Being John Malkovich (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: As soon as I saw the trailer for this film, I knew I had to see it. The surreal humour hits the mark perfectly. I love the way it reworks a traditional movie monster/villian 'the puppet master' in a much more psychologically indepth way. The bit when it suddenly switches to the chimp's traumatic memories is brilliant
93 Blade Runner (1982) - Aug 13, 2007
55 The Bourne Identity (2002) - Aug 13, 2007
35 Bruce Almighty (2003) - Aug 13, 2007
30 Bulletproof Monk (2003) - Aug 13, 2007
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with leibniz. Why not go rank more films, then come back and check it out again?