Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
luciusgore
Movie Buff - 116 Films Ranked
Member Since: Feb 18, 2009
Message Sent!
500 characters left
Bio: I am not Lucius Gore. This is simply a collection of all his film rankings which can be found at http://www.rottentomatoes.com/author/author-3289/.
Recent Rankings
15 Deadtime Stories (1986) - Apr 24, 2009
Mini-Review: "All in all, this is a bad horror and bad comedy film."
20 Martyrs (2008) - Apr 24, 2009
Mini-Review: "'Martyrs' is initially shocking and strong, but eventually falls apart once we are informed about what the hell is going on."
35 The Children (2008) - Apr 24, 2009
Mini-Review: "As killer kid horror movies go, 'The Children' is easily one of the best."
35 Splinter (2008) - Apr 24, 2009
Mini-Review: "A very efficient and effective (for its budget) zombie-infection-sci-fi-thriller."
25 The Uninvited (2009) - Apr 24, 2009
Mini-Review: "The performances are pretty good but some of the characters aren't quite fleshed out."
25 Dorothy Mills (2008) - Feb 28, 2009
Mini-Review: "...atmospheric and well acted, but too derivative to be memorable."
35 The Ninth Gate (1999) - Feb 18, 2009
Mini-Review: "Delivers plenty of atmosphere."
35 Jack Brooks: Monster Slayer (2007) - Feb 18, 2009
Mini-Review: "...the best horror comedy since 'Shaun of the Dead.' It's funny, sick, well-acted and surprisingly character driven."
30 Mother of Tears (2007) - Feb 18, 2009
Mini-Review: "An insane, delirious bloodbath."
25 The Happening (2008) - Feb 18, 2009
Mini-Review: "I did find myself caught up in Shyamalan's apocalyptic world for a time -- before some really bad dialogue or acting would shake me out of it."
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with luciusgore. Why not go rank more films, then come back and check it out again?