Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
lukey86
Movie Buff - 180 Films Ranked
Member Since: Jan 5, 2010
Location: USA
Recent Rankings
89 Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) - Jul 20, 2010
Mini-Review: The first was great fun. The rest well, lets just say that the first was great fun.
100 American Beauty (1999) - Jul 20, 2010
Mini-Review: One of the films that made me love film. One of the best American films of all time. I don't care what anyone says.
100 Aliens (1986) - Jul 20, 2010
Mini-Review: I love it one of the best of the eighties
72 American Psycho (2000) - Jul 20, 2010
Mini-Review: Christian Bale is damn good as Patrick Bateman, and his commentary is priceless. The film falls apart at the end though
100 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) - Jul 20, 2010
Mini-Review: Its great, enough said
90 Milk (2008) - Jul 20, 2010
Mini-Review: A great Sean Penn performance highlights this engaging look at a forgotten political icon.
70 The Boondock Saints (1999) - Jul 20, 2010
Mini-Review: An entertaining Tarantino ripoff
80 Eyes Wide Shut (1999) - Jul 20, 2010
76 X-Men (2000) - Jul 20, 2010
100 Die Hard (1988) - Jul 20, 2010
Mini-Review: One of the best action movies ever, and one that became the standard after it was made. Can you find anything wrong with this movie, cause I sure as hell can't.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with lukey86. Why not go rank more films, then come back and check it out again?