Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mainepurple
Movie Buff - 115 Films Ranked
Member Since: Dec 26, 2008
Location: Port Arthur, TX, USA
Recent Rankings
80 12 Monkeys (1995) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Awsome Storyline and great acting from Brad Pitt and Bruce Willis. Brad deserved a nomination for his role! What a very interesting role he had. Time traveling is one of my favorite story-lines to watch. I would have given it a perfect score if it wasn't for all the bad langage. Interesting quotes from the movie!
80 Mercury Rising (1998) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Such a Heart-broken sotry about an autistic boy who happens to find a top-secret phone number in a puzzle magazine. Bruce Willis is Brilliant in saving the young boys life. The little boy is very sweet. Once Again, the language is just too much for me.
100 Race to Witch Mountain (2009) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Totally Different Story-Line than from the 70s. Although, this was more comical and the graphics were way better than the older, I still like the 70s better. Don't get me wrong, I loved the Rock and the Scientist Girl in this movie. Majority of the times I prefer the original. I was highly pleased with this adaption though!! The Rock made the movie quite interesting and for once NO BAD LANGUAGE! There is though some rough violence, so I don't reccomand anyone under 8 or 7 to watch this movie!! W
100 Seven Brides for Seven Brothers (1954) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Watching this movie sure brought back memories from my college days when i was fortunate enough to play Mr. Bixby in the FC production. I love all the songs, although i didn't recognize a few of them because our version had other songs. A great family movie for sure!!!!
100 Hannah Montana: The Movie (2009) - Jun 16, 2009
Mini-Review: What can I say, the music and the story-line is what got me all choked up inside. A little girl who can write music from the heart and knowing the situation that she is in,I say go Miley/hannah! The duet of real dad Billy Ray got me deep inside my heart. Parents if you want to take your kids out to a good whole hearted family movie, please don't regret seeing this movie. Above all, there are family applications your child can certainly learn! Thank you for a clean soul-filling movie!
90 The Power of One (1992) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Such an amazing story about the aparthied. A very courageous white english boy helping the helpless south african blacks. This is a movie to help stop racism. If you are not too keyed on violence, it will be hard to watch. I thought i wouldn't be able to handle the movie, but i just love morgan freeman very much as well as boxing.
90 Desperation (2006) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Stephen King always amazes me when he mixes religion in the many wonders of his works. As the saying goes, Good shall always triumph over Evil! One of his better movies and great casting ensamble as well. I was greatly pleased with how this movie had turned out.
100 The Private Eyes (1980) - Jun 16, 2009
Mini-Review: Extremly funny! A true classic. Why critics gave this a turkey amazes me! Very laughable!
100 The Diary of Anne Frank (1959) - Jun 16, 2009
Mini-Review: For those who have a heart and really want to understand what it means to be a jew and go in hiding, this is a must for all true-inspiring but yet suffering type of film. Such sadness, but yet hope that all will be well. For many, very few surivors during the period of the Halocaust. Such a sad occasion. Most of thse movies, i do not have the stomach to watch. This film was made where you still have heart and had compassion but in the same time not getting to the point like THE PIANIST where you
90 The Dark Half (1993) - Jun 16, 2009
Mini-Review: What a very interesting stephen king movie indeed! At first i really didn't get what was goin on with the birds and everything, but yikes what a movie this was. Once again, the Master of Horror has done it again!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mainepurple. Why not go rank more films, then come back and check it out again?