Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
marc01
Movie Buff - 339 Films Ranked
Member Since: Feb 11, 2009
Location: Orlando, FL, USA
Bio: 0-19 - I hate the movie 20-39 - I don't like it, but can find some merit in it 40-49 - It's not good, but I still watch it 50-64 - It's somewhat good, I like it. 65-79 - Good. I like it a lot. 80-90 - Excellent, I love it. 91-100 - Perfect, or near perfect. I absolutely love it.
Recent Rankings
78 Coraline (2009) - Apr 16, 2009
Mini-Review: Good.
90 All About Eve (1950) - Apr 16, 2009
87 Contempt (1963) - Apr 16, 2009
Mini-Review: Maybe not the best Godard, but still very good. There's a lot more to this movie than it seems.
31 Observe and Report (2009) - Apr 16, 2009
Mini-Review: This is better than Foot Fist Way, Hill's first feature, in terms of directing, acting and writing. I'll give him that. It is, however, extremely objectionable and almost offensive.
100 The 400 Blows (1959) - Feb 13, 2009
97 Nobody Knows (2004) - Feb 13, 2009
100 The Royal Tenenbaums (2001) - Feb 13, 2009
88 Eureka (2000) - Feb 13, 2009
87 The Queen (2006) - Feb 13, 2009
13 Black Hawk Down (2001) - Feb 13, 2009
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with marc01. Why not go rank more films, then come back and check it out again?