Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
marvini
Flick Fan - 22 Films Ranked
Member Since: Oct 17, 2007
Location: USA
Bio: lawyer, history buff. loves Texas Hold-em.
Recent Rankings
98 Miracle on 34th Street (1947) - Oct 17, 2007
Mini-Review: My favorite Christmas movie of all time. I still cry at the end. Very topical, what with prices for houses so high.
99 The Outlaw Josey Wales (1976) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Not just one of the best Westerns of all time, but one of the best movies. I have seen it 25 or more times, and I still quote the dialogue.
90 The Incredibles (2004) - Oct 17, 2007
Mini-Review: The best of the Pixar like animated features.
90 Léon: The Professional (1994) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Excellent off beat crime drama. Natalie Portman as a young hit-girl.
80 Pitch Black (2000) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Genuinely scary. Made Vin Deisel.
60 Sphere (1998) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Mind numbing bore.
80 Pride & Prejudice (2005) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Well done remake of oft made classic. One of the best renditions but not close to the original starring Greer Garson.
80 Bend It Like Beckham (2002) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Entertaining slice of life movie about Indians living in England. Made one of the actresses a big star.
90 Dances with Wolves (1990) - Oct 17, 2007
Mini-Review: Excellent historical saga. Deserving of Oscar.
95 Mulholland Drive (2001) - Oct 17, 2007
Mini-Review: The best David Lynch movie. Complex, erotic, and mind bending.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with marvini. Why not go rank more films, then come back and check it out again?