![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
mazy | |
![]() |
Movie Buff - 352 Films Ranked
Member Since: Mar 22, 2006
Location: Czech Republic
|
|
Message Sent!
Bio: movie lover from czech republic.
i enjoy 'art' movies (although i hate that sticker and categorizing in general) as well as some b-movies or even 'popcorn' stuff ;).
same as with music, i like 'good stuff', no matter what box others put it in.
rating movies has always been something rather difficult to me, as i find different qualities in different movies, so comparing them one one scale gives me headache ;)
| |

| 80 | Super (2011) - Aug 21, 2011 |
| 85 | The Box (2009) - Feb 15, 2010 |
| 95 | Rushmore (1998) - Jan 28, 2010 |
| 75 | JCVD (2008) - Dec 19, 2008 |
| 85 | Delirious (2006) - Oct 28, 2008 |
| 70 | You Don't Mess with the Zohan (2008) - Sep 06, 2008 |
| 75 | The Abandoned (2006) - Aug 30, 2008 |
| 75 | Vaterland - Lovecký deník (2004) - Aug 30, 2008 |
| 60 | Road Trip (2000) - Aug 23, 2008 |
| 75 | Road to Perdition (2002) - Aug 23, 2008 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |