Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mehheh
Flick Fan - 14 Films Ranked
Member Since: Jul 19, 2009
Location: Vilnius, Lithuania
Bio: Sadly, I hate the masses. =\'(
Recent Rankings
75 Il Divo (2008) - Aug 02, 2009
Mini-Review: The best part - it's in Italian, probably the funniest language in the world.
35 Blade Runner (1982) - Aug 02, 2009
Mini-Review: It might have been way ahead of its time, but it still failed to move me or present itself as an intelligent piece of cinematic tape.
60 Natural Born Killers (1994) - Aug 02, 2009
Mini-Review: Quite good, interesting, schocking, blah blah blah, I'm really really hungry. ='/
30 Slumdog Millionaire (2008) - Jul 25, 2009
Mini-Review: Highly over-rated. An unoriginal, stupid and cliched "from rags to riches" story. Nothing to see here, move along.
80 City of God (2003) - Jul 25, 2009
Mini-Review: I never knew Brazil was like this! Released 5 years before Slumdog Millionaire, this movie shows how a true "slife of gangster-slum life" flick should look like. A classic film noir in the sunny outskirts of a 2nd world country with several ingenious twists. Fuck yeah!
65 Blue Velvet (1986) - Jul 25, 2009
Mini-Review: Ah, good old David Lynch, artist grandeur. While this movie is clearly better than his previous effort, Dune (n. b., the main pratagonist is once again Kyle MacLachlan), it's still not that fucking great. The biggest draw would probably have to be Dennis Hopper's character and his curse highly-excessive-in-curse-words manner of speaking (music group Mr. Bungle famously used a lot of samples from this movie).
70 Katyn (2007) - Jul 25, 2009
Mini-Review: Another war movie. Oh, but how different it is. Set in the days of WW2, "Katyn" tells the tragic story of war-time Poland and its citizens. Even though most Westerners associate the end of WW2 as a highly joyous occasion that marks the end of oppression, this is not the case for Katyn's heroes. To them, an even worse fate - the Soviet occupation - lies ahead. As usual, Andzhej Wajda provides great directing, a captivating story and an ending one will hardly forget.
0 Troll 2 (1990) - Jul 21, 2009
Mini-Review: Biggest piece of shit ever...
10 Dune (1984) - Jul 21, 2009
Mini-Review: WTF, David Lynch?! What's wrong with you? Yeah, yeah, that's one of your first movies, but seriously? Terrible acting, terrible special effects, outrageously stupid plot - this definitely does not live up to expectations one would have for You. Jesus, that was shitty.
88 Amadeus (1984) - Jul 21, 2009
Mini-Review: A brilliant portrayal of a brilliant mind. Have you ever heard of the great Mozart? You know, the child prodigy that could play the piano blindfolded at the age of 5 and that is now considered one of the greatest Western composers of all time. Well, this movie will probably change your preconceptions about the man. Capable of both intellectualism and silliness, "Amadeus" is an existential portrait of an artist and a human being. Brilliant, brilliant, brilliant!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mehheh. Why not go rank more films, then come back and check it out again?