Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mexicankid55
Flick Fan - 26 Films Ranked
Member Since: Apr 23, 2009
Location: Flowery Branch, GA, USA
Bio: Im mexican. Rating scale 1-5.
Recent Rankings
4 State of Play (2009) - Apr 26, 2009
Mini-Review: INCREDIBLE movie. Its like a whole season of Damages packed into a 2 hour movie. Manipulation, corruption, murder, the making of an excellent film. The only reason this isn't a 5 is the final twist (its not that great). Rachel McAddams is hot.
13 The Medallion (2003) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Wow this movie sucked. Seriously, have you seen the "final Battle." It was horrible.
3 Be Kind Rewind (2008) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Not too funny and it was really boring with a weird ending.
95 The Day After Tomorrow (2004) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Huge movie with loads of intense special effects (minus the wolf scene). I LOVE watching the scene with the twisters in LA. Emmy Rossum is hot.
89 The Land Before Time (1988) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Epic movie! Are you kidding me? THEY"RE ORPHANS and they're on an ADVENTURE! How awesome is that?! I teared when littlefoot's mom died.
3 Mission: Impossible III (2006) - Apr 25, 2009
Mini-Review: It wasn't the best. I didn't really enjoy it. When did Tom Cruise get married?!?! The 2nd movie? No. Which movie!?!?!?!
92 Toy Story 2 (1999) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Just as good as the first one and a great plot with LOADS OF DRAMA! OMG will Woody choose to stay with the fat collector or go back with his friends?!?!?!
90 The Mummy Returns (2001) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Just as good as the first one (but not better) The Rock was cool and the mini mummy's were funny.
98 Ocean's Eleven (2001) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Makes me wanna commit crimes. Awesome acting, funny, suspensey, and full of twists. GREAT MOVIE
96 The Mummy (1999) - Apr 25, 2009
Mini-Review: Incredible. Kinda freaky kind of adventurey, the British chick was hot and her brother was funny. The mummy's powers are cool.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mexicankid55. Why not go rank more films, then come back and check it out again?