![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
mikedemo | |
![]() |
Cinema Addict - 1221 Films Ranked
Member Since: Oct 21, 2009
Location: Vancouver, BC, Canada
Age: 23
Gender: Male
|
|
Bio: I feel it necessary to explain how I'm coming up with my scores, so here it goes. I am trying to take three areas equally into account: the quality of filmmaking, my personal enjoyment and particular importance to me. Since the last two areas are extremely subjective, my numbers might seem a bit off.
I'm also only scoring in multiples of 5, because 1-100 provides too much unnecessary nuance to the scoring.
| |

| 85 | Tampopo (1985) - Aug 08, 2011 |
| 60 | Reno 911!: Miami (2007) - Jun 12, 2011 |
| 40 | The Crew (2000) - Jun 12, 2011 |
| 40 | Simon Birch (1998) - Jun 12, 2011 |
| 45 | House of 1000 Corpses (2003) - Jun 12, 2011 |
| 55 | Screwed (2000) - Jun 12, 2011 |
| 35 | Once Bitten (1985) - Jun 12, 2011 |
| 45 | Top Gun (1986) - Jun 12, 2011 |
| 60 | Dick (1999) - Jun 12, 2011 |
| 60 | Strangers with Candy (2005) - Jun 12, 2011 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |