Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
milkmate
Movie Buff - 402 Films Ranked
Member Since: Oct 20, 2007
Location: Argentina
Recent Rankings
76 Moon (2009) - Jun 28, 2010
75 The Road (2009) - Mar 30, 2010
65 Persepolis (2007) - Jun 30, 2008
Mini-Review: some ports are very, very good. Others not that much.
68 Death Proof (2007) - Nov 05, 2007
12 The Benchwarmers (2006) - Nov 04, 2007
59 Cellular (2004) - Nov 04, 2007
24 Idiocracy (2006) - Nov 04, 2007
75 Leaving Las Vegas (1995) - Nov 04, 2007
51 The Fountain (2006) - Nov 04, 2007
Mini-Review: Good overall idea, good photography but the film loses itself in it's own gratification and self-importance. The story gets lots in meaningless oneliners, closeups and CGI backgrounds.
32 Nacho Libre (2006) - Nov 04, 2007
Mini-Review: Feels like a long SNL skit.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with milkmate. Why not go rank more films, then come back and check it out again?