Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mindenhancer
Flick Fan - 35 Films Ranked
Member Since: Aug 13, 2006
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
75 Hulk (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Not a bad movie, just didn't live up to the hype. Word of mouth killed it soon after. I personally enjoyed it. Ang Lee really did drag it out though. I liked the comic book style that came through in it, and the special effects kicked ass.
60 Hannibal (2001) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This series would have done well without the movie. It has some good moments, and Anthony Hopkins is rockin as always. This movie missed for me though. What should've been a psychological thriller felt more like some sort've gross-out flick.
83 War of the Worlds (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Probably as solid a modernization of this movie as could've possibly been made. Great special effects. Nothin more to say about this movie than HG Wells said in the first place.
80 Bad Boys II (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Yeah, it's pretty predictable, but good solid action movies are a dying breed. More of the same, but car chases and explosions are always badass.
50 Men in Black II (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Somewhat amusing from time to time, but there's something missing from it that the original had. I dunno... The original was fairly clever and entertaining... this one, however, was lacking.
80 The Day After Tomorrow (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Great popcorn flick. It definitely loses some of it's wow factor on the small screen, but still... good stuff. Some amazing special effects too... the tornados in hollywood, and the giant hurricane eye were great.
88 The Royal Tenenbaums (2001) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This movie really hit a chord with me, though im not sure i could pin down why. Such a genuinely dysfunctional family... nobody really has a clue how to interact with each other, but it's evident that they really love each other. It doesn't get more true to life, in a surreal way. The more times i see this one, the more i appreciate it.
89 Constantine (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I'm a sucker for comic book movies, and this is one of the best. Interesting characters (same ole' Keanu though). Great villains, great action, and an overall creepy mood that's one of the best.
79 The Animal (2001) - Aug 13, 2007
Mini-Review: As far as Rob Schneider movies go, this is one of the better ones. Made me laugh out loud a few times, but the absolute absurdity of some of the characters was hard to swallow at times.
84 The Count of Monte Cristo (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This is one of my favorite books from my younger years, so i went into it a little biased. Still, i wasn't disappointed. Gorgeous movie, great costumes, and one of the best revenge plots of all time. What's not to like?
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mindenhancer. Why not go rank more films, then come back and check it out again?