Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mochajet
Movie Buff - 182 Films Ranked
Member Since: Jul 31, 2009
Location: IN, USA
Recent Rankings
79 Funny People (2009) - Nov 27, 2009
Mini-Review: I was thinking this was going to be kind of lame before I watched it, but worth a few laughs...I was wrong, I ended up liking it alot. Sandler knows how to be funny and serious in the same movie (I realized this from 2 or three of his past movies that were a mix of serious and funny, and made me appreciate him more). It was chocked full of hilarious jokes and balanced with a touch of heavy. The supporting guy Seth, I think, was a bit of a wuss, but nice offset from Sandler. A bit long though.
80 Reservoir Dogs (1992) - Nov 07, 2009
85 The Usual Suspects (1995) - Nov 07, 2009
76 Whatever Works (2009) - Nov 04, 2009
Mini-Review: The movie started out funny with the opening scene, however, they should have cut it back a bit (it seemed a bit stretched out). The girl was kinda decent, but the movie seemed to be a bit lacking of something, but I couldn't put my finger on it. I think that Woody Allen and Larry David are a good match, but I prefer L.D. in his show (C.Y.E.), his scenarios are funnier and keep you on your toes. Without giving it away...the cause of the limp is hilarious...the second time around...priceless!
77 House of Flying Daggers (2004) - Oct 25, 2009
Mini-Review: While I did not enjoy the story as much as "The Curse of the Golden Flower", The movie is shot just as well, but lacked a bit of umpf that the Curse... had. I really like the star actress in this (Zhang Ziyi). I have been engaged by her since I saw her in Memoirs... and Crouching Tiger... . She is a talented actress and very beautiful (which goes without saying). Some of the sword fights were a bit lacking, but the other visual effects were certainly well done (i.e. the bamboo forest scenes).
77 Shrink (2009) - Oct 24, 2009
Mini-Review: I felt some of the characters should have had more of their stories unfolded (like Robin Williams). I have liked R. Williams in most all of his serious roles. Supporting actors were good. It was a pretty good movie. Laughed a bit. I never saw any trailers for this movie, or had even heard of it before I rented it; I just happened to see it at the video store and thought...Kevin Spacey, I think he's a great actor. So I got it...Woolah, it was pretty good!
20 Year One (2009) - Oct 11, 2009
Mini-Review: Wow, how horrendous. I figured it would be worth a few laughs, and I think I may have possibly caught myself in a grimace with some sort of noise emitting from my lungs. I wouldn't classify it as a real laugh though. C'mon...Jack Black...you have done crap better than this steaming pile! The princess was kinda hot, that's about it lol. Not sure why I even finished it. If I had to compare this to watching paint dry...it'd probably win, but not by a whole lot.
50 12 Monkeys (1995) - Oct 03, 2009
Mini-Review: The end was a bit disappointing to me.
78 The Matador (2005) - Oct 03, 2009
Mini-Review: It was pretty funny I thought.
68 Snatch (2000) - Oct 03, 2009
Mini-Review: ??? Mixed feelings. Good, but not sure I was feeling it all the way through.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mochajet. Why not go rank more films, then come back and check it out again?