![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
moviebuffgrl | |
![]() |
Movie Buff - 154 Films Ranked
Member Since: May 2, 2009
Location: Melbourne, Australia
|
|
Message Sent!
Bio: Diverse taste-I used to watch primarily indie/arthouse/foreign and Holywood classics (Philadelphia Story, His Girl Friday etc...) Poignant but not cheesy-- Wild Strawberries to Before Sunrise. Recently I\'ve developed a taste for the slick joys of Holywood, I appreciate a high budget mainstream movie with heart. Crash and About a Boy are two recent faves. Little Miss Sunshine is an obvious quirky mainstream love.
| |

| 10 | Bottle Rocket (1996) - May 02, 2009 |
| 8 | Definitely, Maybe (2008) - May 02, 2009 |
| 9 | Under the Tuscan Sun (2003) - May 02, 2009 |
| 0 | Le Divorce (2003) - May 02, 2009 |
| 10 | A Walk on the Moon (1999) - May 02, 2009 |
| 3 | Alex and Emma (2003) - May 02, 2009 |
| 6 | Ever After: A Cinderella Story (1998) - May 02, 2009 |
| 10 | Hot Rod (2007) - May 02, 2009 |
| 9 | The End of the Affair (1999) - May 02, 2009 |
| 1 | The Family Stone (2005) - May 02, 2009 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |