Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
moviesinhell
Film Freak - 716 Films Ranked
Member Since: Mar 22, 2009
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
63 Pit and the Pendulum (1961) - Dec 26, 2009
Mini-Review: As usual, this Corman production has precious little connection with Poe, beyond the admittedly vital presence of the titular torture devices. It's fun enough in its own right, though, and represents Price and Steele's only screen pairing.
75 Pin... (1988) - Dec 26, 2009
Mini-Review: Barely released theatrically until NYC's Film Forum rescued it for a critically acclaimed two-week run in 1992. While this owes an obvious debt to Hitch's _Psycho_ (as do hundreds of other films) in its plot and antirepression sentiments, the pic still scores high marks in the suspense and originality departments.
75 The Picture of Dorian Gray (1945) - Dec 26, 2009
Mini-Review: Lewin's stately original remains the best of several adaptations of Wilde's darkly witty fable.
63 The Phantom of the Opera (1989) - Dec 26, 2009
Mini-Review: In its fourth official celluloid mounting, Leroux's venerable opus serves primarily as a vehicle for Englund, who doffs his Freddy Krueger duds to don the Phantom's classier cloak. Essentially a straightforward, old-fashioned fright film reminiscent of a standard 1960s Hammer horror and encompassing the latter's typical virtues and flaws. There's also a good deal more gore than we saw in the Phantoms of yore (Englund's Erik alternately skins and decapitates his victims)
75 The Phantom of the Opera (1962) - Dec 26, 2009
Mini-Review: Veteran Hammer horror hand Fisher helms a highly enjoyable version of the Leroux tale. Lom, in a role originally planned for Christopher Lee, has little to do till the last couple of reels, when he proves his thespian mettle via his complex interpretation of the masked madman. The opening scene retains its shock value, and the single tear dripping from the Phantom's mask provides a nice touch
75 Phantom of the Opera (1943) - Dec 26, 2009
Mini-Review: While it could have used more Phantom and less Opera, Lubin's gala Technicolor rendering of Gaston Leroux's timeless terror tale boasts its share of highlights, including the chandelier scene and Claude's disastrous encounter with a crass music publisher.
88 The Phantom of the Opera (1925) - Dec 26, 2009
Mini-Review: An ever amazing Chaney dominates as the deranged, disfigured but oft sympathetic title character in Rupert Julian's opulent, poignant, and creepy silent-film giant.
63 Phantasm III: Lord of the Dead (1994) - Dec 26, 2009
Mini-Review: For this, Coscarelli recycles the most crowd-pleasing elements from his earlier films -- original cast members Baldwin, Bannister, and Thornbury, those ever popular flying silver spheres with the retractable spikes, the malevolent Tall Man (Scrimm) and his hooded mutant-dwarf minions (or "lurkers"), elaborate morgue sets, furtive glimpses into a demonic dimension, and even Bannister's trusty four-barrelled shotgun. Still, this adds up to considerably less than the sum of its parts.
63 Phantasm II (1988) - Dec 26, 2009
Mini-Review: Like its model, this, while operating on a lower plane, works less on a logical than on a filmic fever-dream level, but most of the original chill is gone.
88 Phantasm (1979) - Dec 26, 2009
Mini-Review: It's easy to see why this became an enduring one-of-a-kind cult fave and why Coscarelli and crew couldn't quite recapture the black magic in the widely separated sequels.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with moviesinhell. Why not go rank more films, then come back and check it out again?