Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
msprague
Movie Buff - 329 Films Ranked
Member Since: Sep 17, 2007
Location: Ottawa, Ontario, Canada
Message Sent!
500 characters left
Bio: I like films.
Recent Rankings
70 Moneyball (2011) - Feb 06, 2012
Mini-Review: It was an ok film to watch on a Saturday morning. I enjoyed it.
60 A Dangerous Method (2011) - Feb 06, 2012
Mini-Review: There was spanking, frolicking in mud, smoking cigars, and lots of talk. And still a pretty good drama, nice to see good actors doing their thing.
95 The Artist (2011) - Jan 29, 2012
Mini-Review: My pick for Best Picture this year. Charming, entertaining, full of excellent performances all around. Going into it you wonder if without voices you're going to enjoy this but it just works. Highly recommended.
75 Hell And Back Again (2011) - Jan 29, 2012
Mini-Review: A pretty good doc that follows a young Marine who comes back from Afghanistan with a pretty horrible wound and tells what he saw and did while he was there.
60 Anonymous (2011) - Jan 29, 2012
Mini-Review: A nice period piece with lots of filth and bad teeth. Worth a look at.
65 Revenge of the Electric Car (2011) - Jan 28, 2012
Mini-Review: Not a bad followup to Who Killed the Electric Car. A lot of the new found vision from Detroit felt like spin more than true belief. Time will tell.
40 Zookeeper (2011) - Jan 28, 2012
Mini-Review: Seemingly made for Kevin James. Maybe some day he'll get a part other than assorted Paul Blart parts.
85 The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - Jan 28, 2012
Mini-Review: Pretty good reboot of the original. Loved the Lisbeth character and Daniel Craig does Blomkvist well too. It had a different kind of edge but well worth a look.
85 The Descendants (2011) - Jan 22, 2012
Mini-Review: Well done. The actual film is better than the summary suggests and there are surprises. Worth viewing. A worthy film for an award.
60 The Big Year (2011) - Jan 22, 2012
Mini-Review: Not a guffawing type comedy but still fun.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with msprague. Why not go rank more films, then come back and check it out again?