Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mvpa
Flick Fan - 12 Films Ranked
Member Since: Apr 16, 2008
Recent Rankings
95 American Beauty (1999) - Jun 18, 2008
Mini-Review: Kevin Spacey play here his life-character but the whole film is wonderful. It gets you inside its world.
85 A.I. Artificial Intelligence (2001) - Jun 18, 2008
Mini-Review: The story is really good, but it is a little long. The last half an hour could be cut off, the film should be better.
65 Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Jun 18, 2008
Mini-Review: It is not the best, but it can be seen.
70 Last Tango in Paris (1972) - Jun 18, 2008
Mini-Review: This film is horrible, it made me feel really bad. I think there would be an illness through this relationship
80 Basic Instinct (1992) - Jun 16, 2008
Mini-Review: I like this movie, because it really has suspense.
70 Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) - Jun 16, 2008
Mini-Review: Although the film made me remember my childhood, I can't believe it. I had a good time, but I'd prefer the old ones.
80 Mondays in the Sun (2002) - Apr 16, 2008
Mini-Review: Humor when there's nothing else!
80 Ice Age (2002) - Apr 16, 2008
Mini-Review: Fun, laugh ... intelligent humor ... and the squirrel: it is the best! Whatching this kind of films I always think: are they suitable for kids?
85 Babel (2006) - Apr 16, 2008
Mini-Review: This film is absolutely wonderful: characters, locations, landscapes ... everything is "as it should be".
50 Charlie's Angels (2000) - Apr 16, 2008
Mini-Review: An easy comedy to see after lunch :D The girls performances were horrible. But as it is easy to see, I have a good time with it!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mvpa. Why not go rank more films, then come back and check it out again?