![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
myfavchords | |
![]() |
Cinema Addict - 1234 Films Ranked
Member Since: Dec 12, 2011
Location: Toronto, Ontario, Canada
|

| 76 T5 | Police Story (1985) - May 18, 2013
"If you are a fan of Jackie Chan then this movie is a must see. There are a lot of spectacular stunts in this movie. Chan does so many great action scenes and stunts in this movie. There is also plenty of humor in this movie to keep you entertained. I watched the dubbed version which has a lot of cheesy dialogue. "
|
| 77 T5 | The Warriors (1979) - May 18, 2013
"This is an original movie that has a simple concept that is done extremely well. The story is simple but still very interesting. The cast was made of mostly unknowns it the casting clearly works here. I would definitely recommend this movie.
"
|
| 78 T6 | Iron Man 3 (2013) - May 13, 2013
"This is another fun ride lead by another good performance by Robert Downey Jr as Iron Man. There are some interesting twists in the story of this movie. There are also several interesting supporting characters, Guy Pearce in particular is a nice addition. "
|
| 74 T4 | Jay and Silent Bob Strike Back (2001) - May 12, 2013
"This is one of the weaker movies that Kevin Smith has made. The movie is still enjoyable with plenty of fun moments and some laughs. This movie goes straight for laughs, the plot is nothing special. There are plenty of fun cameos and it helps to see the directors previous work to really enjoy this movie."
|
| 76 T5 | Courage Under Fire (1996) - Apr 28, 2013
"This is a good drama movie. It is just a few steps away from being a great film. The acting is very good, there are several good dramatic performances. The script has good moments but no real spectacular ones. Overall I would recommend this drama. "
|
| 86 T9 | 42 (2013) - Apr 15, 2013
"This is a really enjoyable movie. Chadwick Boseman is great in a fantastic break out performance, playing Jackie Robinson. The film tells a really interesting and important story, The story focuses on Robinson breaking into the majors. I highly recommend this excellent film."
|
| 71 T3 | The Wild and Wonderful Whites of West Virginia (2009) - Apr 15, 2013
"This documentary focuses on some really crazy people. You have to see the people to believe it. A lot of the subjects in the movie are unsympathetic but the movie is still interesting. It takes awhile to get into the movie but overall I would recommend it."
|
| 73 T3 | Revenge of the Electric Car (2011) - Apr 10, 2013
"A better title for this movie would be Return of the Electric Car because when this movie came out the electric car had not really conquered anything yet. This is an interesting documentary with several good moments. It is interesting to see some different approaches to business and goals."
|
| 78 T6 | Bernie (2012) - Apr 10, 2013
"
Jack Black is great in this movie. This is a different role for Black and he really excels with it. The story is simple but fascinating, based on real events. The main reason to watch the film is Black's performance. There are also some funny moments with the towns people characters in the movie."
|
| 80 T7 | Crash (2005) - Apr 10, 2013
"The script is not perfect, it has both good moments and bad. The best part of the script is the interesting way it tackles the subject of racism. The cast is a very interesting ensemble with a number of good performances. Overall I would definitely recommend this drama."
|
Criticker.com © 2004-2013 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS |
Terms & Conditions10,046,000 Movie Rankings and Counting... |