Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
mysterice
Movie Buff - 245 Films Ranked
Member Since: Jul 29, 2006
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
50 Sleepy Hollow (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Good set design and nice atmosphere but long, a tad convuluted and of course; it changed the classic story ending. Unforgiveable. Special bonus points: Mentioned Hessan mercenaries. Cool.
25 Stargate (1994) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Not a terrible original idea combined with lackluster effects and acting. The series it spawned was also yawn-worthy.
90 Bad Santa (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: One of my favorite Christmas movies of all time. This movie if it had lost the gross-out might have managed to score even higher with me. Full of wonderful sardonic humor and sarcasm.
60 National Treasure (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Roughly entertaining and cohesive. Interesting plot and I do have a thing for treasure hunters but if it had been done by a more serious production company and made it more gritty/dark it could have been much better.
25 European Vacation (1985) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I knew as a kid this movie sucked. I couldnt take another road plot picture, but this time with weird (ooohhh) europeans. Forget it. If it inspired Euro-trip then it deserves the points. Otherwise forget about it.
25 Return to Neverland (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Typical fare as a child. Yawn.
75 Blind Spot: Hitler's Secretary (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Decent for a documentery. Wonder how solid/conclusive the proof for this ladies story is but if it is all true and I believe it probably is it was pretty darn interesting.
50 Firefox (1982) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I was a kid and super russian fighter jets were awesome. Remove the childish love and its fairly sub-par.
60 Peter Pan (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Normally dislike the Peter Pan story. But this was darker and more real overall. Seemed more intense somehow. That made it slightly more enjoyable overall.
80 Cars (2006) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Pretty enjoyable for a Pixar film but slow and long. Needed some shortening.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with mysterice. Why not go rank more films, then come back and check it out again?