Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
nathanielpr
Flick Fan - 65 Films Ranked
Member Since: Nov 9, 2009
Location: portsmouth, nh, USA
Recent Rankings
60 The Departed (2006) - Nov 10, 2009
Mini-Review: leonardo diCRAPio can ruin anything, and this movie was no exception. tedious movie with forced plot twists. the only good part is marky mark at the end.
88 Stranger Than Paradise (1984) - Nov 10, 2009
Mini-Review: great movie, classic jarmusch pacing with a big question mark at the end.
85 300 (2007) - Nov 10, 2009
Mini-Review: i'd give this a 90 if i wasn't so weirded out by the excessive amount of chiselled abs. visually, it looks pretty much just like the graphic novel. it plays out much the same way, too. i liked it better than sin city.
40 Sky High (2005) - Nov 10, 2009
Mini-Review: i saw it on tv. i wish i hadn't. it gets above a 20 because i actually watched the whole thing. WHY GOD WHY?
95 Half Nelson (2006) - Nov 10, 2009
Mini-Review: beautiful movie, terrific performances, punch-you-in-the-heart message. absolutely worth the watch.
75 Gone in 60 Seconds (2000) - Nov 10, 2009
Mini-Review: terrible movie, but super fun to watch - i can definitely watch this mindless crap over and over. like most nicholas cage projects. plus, angelina jolie's dreads are hot.
91 Edward Scissorhands (1990) - Nov 10, 2009
Mini-Review: back before tim burton sucked, and when johnny depp was awesome (wait, he still is), there was this beauty of a movie. visually, i'd say it's one of tim burton's best (right after nightmare before christmas). the only downfall is winona ryder trying to act. but we'll let it slide.
90 Shoot 'Em Up (2007) - Nov 10, 2009
Mini-Review: probably not the greatest writing or acting, but dammit, watching numerous people get killed with carrots is just awesome. as is causing a car to crash because the driver didn't use his signal. no one kicks more ass than clive owen. NO ONE.
95 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) - Nov 10, 2009
Mini-Review: i think we've all felt like mcmurphy more than a few times in our lives. classic book, terrific movie.
85 Casino Royale (2006) - Nov 10, 2009
Mini-Review: not a perfect movie, but certainly the best bond movie in a long time (read: pierce brosnan is a giant sissy).
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with nathanielpr. Why not go rank more films, then come back and check it out again?