Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ought
Flick Fan - 44 Films Ranked
Member Since: Feb 23, 2009
Recent Rankings
87 The Wicker Man (1973) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A great British thriller.
79 Witchfinder General (1968) - Feb 23, 2009
Mini-Review: An entertainingly stark period piece.
86 The Elephant Man (1980) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A sad film touchingly done.
90 Magnolia (1999) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A wonderful moving meandering film that somehow works better than it should.
65 Horton Hears a Who! (2008) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A good looking film, but the plot was little more than an idea. And most of these animal based visual jokes are overdone now with the endless stream of beatly animations. Would have been good at half an hour.
59 Nim's Island (2008) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A good children's film, but struggled to keep me entertained.
65 The Sixth Sense (1999) - Feb 23, 2009
Mini-Review: So very over-rated, but ok.
82 Shrek (2001) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A super amusing animation for young and old with a decent moral message too.
73 Knocked Up (2007) - Feb 23, 2009
Mini-Review: Started off in a worryingly tiresome way but found its heart and scored.
87 Alien (1979) - Feb 23, 2009
Mini-Review: A great sci-fi horror hybrid!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ought. Why not go rank more films, then come back and check it out again?