Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
peder
Cinema Addict - 1069 Films Ranked
Member Since: Dec 14, 2008
Message Sent!
500 characters left
Bio: Numeric ratings indicate strength of recommendation, not objective merit.
Recent Rankings
60 Haywire (2011) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Soderbergh directs his little heart out as usual but except for some very good fights there's really nothing very engaging or original going on.
70 Porky in Egypt (1938) - Jan 17, 2012
80 Porky's Party (1938) - Jan 17, 2012
50 Porky's Romance (1937) - Jan 17, 2012
Mini-Review: Petunia's dog is funny but Porky's a certified asshole in this.
75 I Haven't Got a Hat (1935) - Jan 17, 2012
Mini-Review: Love the puppies' song, early chipmunk-voiced Porky not so much.
70 The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - Jan 04, 2012
Mini-Review: An engaging and memorable cold-case murder mystery. While the narrative is too dependent on coincidence to be praised much, the gung-ho way it's presented is relatively intelligent and for Hollywood quite brave. Fincher's intensity makes for many memorable moments but the big picture more often than not gets left in the dust. The music (Reznor & Ross again) is adventurous and eclectic but often distracting.
85 Duck! Rabbit, Duck! (1953) - Jan 03, 2012
80 Hillbilly Hare (1950) - Jan 03, 2012
Mini-Review: Great voice work, excellent finale.
90 Rebel Rabbit (1949) - Jan 03, 2012
Mini-Review: Mind-boggling good work from McKimson. One of the best-animated of any Looney Tunes short, and with hilarious gags.
70 Hare Do (1949) - Jan 03, 2012
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with peder. Why not go rank more films, then come back and check it out again?