Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum "Act of Valor"
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
phillyfan
Flick Fan - 23 Films Ranked
Member Since: Sep 13, 2007
Location: Philadelphia, PA, USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
94 Shaun of the Dead (2004) - Sep 13, 2007
Mini-Review: Just Hilarious! Somehow it gets the Zombie film thing right... finds a classic Brit Wit... and is easy to watch again.
4 Little Miss Sunshine (2006) - Sep 13, 2007
Mini-Review: I don't remember ever liking a movie less.
95 A Fish Called Wanda (1988) - Sep 13, 2007
Mini-Review: "Calling you stupid is an insult to stupid people!" Come on... Cleese, Klein, and Palin were absolutely perfect.
99 Rocky (1976) - Sep 13, 2007
Mini-Review: You CAN NOT knock this movie... and you can't blame this one for Rocky 5!!!!
96 Caddyshack (1980) - Sep 13, 2007
Mini-Review: I don't golf, and I'm sick of hearing this one quoted... but it is a classic, and Bill Murray's character is a legend.
87 Garden State (2004) - Sep 13, 2007
Mini-Review: Saw this one IN the Garden State. Both the movie and the soundtrack were in my head for weeks afterward.
85 Sky Captain and the World of Tomorrow (2004) - Sep 13, 2007
Mini-Review: Just about the best use of CG for the time. Honors the old time Hollywood movies very well.
98 Animal House (1978) - Sep 13, 2007
Mini-Review: Double secret probation to anyone who went to college and pledged if you can't quote half this movie.
90 The Bourne Identity (2002) - Sep 13, 2007
Mini-Review: Damon has his career role. So what if the story line is a little thin? It's an action spy thriller... and a damn good one.
87 Good Will Hunting (1997) - Sep 13, 2007
Mini-Review: I've liked Damon much more in things since this... I really liked the movie, but you just saw through the main character a little too much.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with phillyfan. Why not go rank more films, then come back and check it out again?