Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
picfuturo
Flick Fan - 50 Films Ranked
Member Since: Oct 8, 2010
Location: Spokane, WA, USA
Recent Rankings
10 Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Dec 18, 2010
Mini-Review: God dammit that kid is annoying.
20 Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) - Dec 18, 2010
Mini-Review: God dammit that kid is annoying.
30 Brüno (2009) - Dec 18, 2010
Mini-Review: A lot get's done in the Borat movie, and early on. This takes a while to never develop.
20 Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) - Dec 18, 2010
Mini-Review: God dammit that kid is annoying.
65 The Simpsons Movie (2007) - Dec 18, 2010
Mini-Review: The Simpsons really get back to earlier form in this movie, but it still falls short of memorable.
10 Charlie's Angels: Full Throttle (2003) - Dec 18, 2010
Mini-Review: I don't think there were any holes of black or unintelligible pieces of sound.
90 Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) - Dec 18, 2010
Mini-Review: This is the first film to watch if satire means anything to you. This is the best example of dark humor that is attacking on every level. There are some many examples of excellent acting and great characters, from the crazed general concerned with his bodily fluids, the promiscuous admiral left to clean up his mess, to the russian spy in the war. Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!
60 Step Brothers (2008) - Dec 18, 2010
Mini-Review: The quotability of this movie is insane.
90 City of God (2003) - Dec 18, 2010
Mini-Review: A huge story with a huge cast about a huge topic. This film is pulled off excellently at every level, not being too much of anything negative.
65 Batman (1989) - Dec 18, 2010
Mini-Review: 20 extra points for Nicholson.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with picfuturo. Why not go rank more films, then come back and check it out again?