Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
pprom
Movie Buff - 146 Films Ranked
Member Since: May 17, 2006
Location: UK
Recent Rankings
79 The Italian Job (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Two gripes: it's called The Italian Job yet the only hat-tip to the (superior) original is the use of the Minis so this seems more like a marketing decision than film-related and that's annoying, and when you put an actor as good as Donald Sutherland in a film with lesser actors it really shows up their limitations. That said, fairly enjoyable.
65 The Incredibles (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Never lived up to the hype; some good parts but rather predictable.
84 War of the Worlds (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Okay, so it's nothing much like the book and it has two children in it that you'd quite happily shoot in the face in real life but Cruise is surprisingly good and believable in the role of Mr Run Away and the effects are excellent. Great part by Tim Robbins too.
80 Without a Paddle (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Critics panned it, saw it in a cinema with just my other half and laughed out loud enough to rate this quite highly. Some schmaltz that could have been shown the door but good cast and comedy moments.
68 Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Good idea, good cast, good direction but ... never quite clicked.
77 The Terminator (1984) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Moves along at a near-perfect pace, something missing in the sequels.
79 Troy (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Nice to see the large-scale epics and you can't beat good battle scenes in great settings. Orlando Bloom is annoying as usual and Peter O'Toole spends the whole movie looking surprised which he may well have been. Good cast.
83 Van Helsing (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Take it with a pinch of salt and it's a very enjoyable, special-effects monster movie with an interesting - if not totally predictable - storyline.
72 Napoleon Dynamite (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Another film that failed to live up to the hype. Yes, some of it is quite funny, but it's just not that great.
78 The League of Extraordinary Gentlemen (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Fairly enjoyable for the effects - especially Nautilus - but the story and dialogue let it down more so than, say, Van Helsing did with itself.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with pprom. Why not go rank more films, then come back and check it out again?