Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
proglamer
Flick Fan - 32 Films Ranked
Member Since: Feb 27, 2009
Recent Rankings
60 X-Men (2000) - Feb 28, 2009
Mini-Review: Teenager dream come true. This is not sci-fi or fantasy - this is a 'folk tale' - mushy, melodramatic, unbelievable story, total disconnect from reality. One of very few positive points - the impact of several veteran actors.
91 Dogma (1999) - Feb 28, 2009
Mini-Review: Quirky, insolent, fun. Religious satire that points out weak spots in Catholic dogma. To me, the overall... feeling watching it reminds of 'Pulp Fiction'.
94 Terminator 2: Judgment Day (1991) - Feb 27, 2009
Mini-Review: A feast of action and sci-fi power. However, underneath it all a more serious layer is found - the layer about humanity, time and destiny. The visual effects get old and become laughable, but the story only gets more relevant every day.
100 Pulp Fiction (1994) - Feb 27, 2009
Mini-Review: What's there to say when there's not a single element in the movie I'd like to be improved? Music? Actors? Direction? DIALOGS? Award-winning screenplay? I'm maxed out; this is THE pinnacle of movie-making.
42 Lara Croft: Tomb Raider (2001) - Feb 27, 2009
Mini-Review: Can you say "thirteen year olds"?
32 Avalon (2001) - Feb 27, 2009
Mini-Review: A messy story suited for Counterstrike fans. Uneven effects, mediocre acting. Involvement of author of 'Ghost In The Shell' apparently didn't help.
74 Reign of Fire (2002) - Feb 27, 2009
Mini-Review: Dragons, combat helicopters, savior Americans and dinosaur apocalypse. A true love-hate combination.
94 The Legend of Drunken Master (1994) - Feb 27, 2009
Mini-Review: An incredible martial arts movie. One has to remind himself that in those days digital effects were not available and every improbably looking stunt on screen is actually real. Jackie Chan is on fire. Even the story is good; funny and serious in proper places.
87 Vampires (1998) - Feb 27, 2009
Mini-Review: A truly "Carpenter" movie. Enough said.
91 Kung Fu Hustle (2004) - Feb 27, 2009
Mini-Review: A feast for the eyes; visual and choreographic. A story that is naive, warm and somehow communistic all at once.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with proglamer. Why not go rank more films, then come back and check it out again?