Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
purgatos
Film Freak - 998 Films Ranked
Member Since: May 9, 2008
Location: Toronto, Ontario, Canada
Message Sent!
500 characters left
Bio: i like movies
Recent Rankings
30 The Hangover Part II (2011) - Nov 11, 2011
Mini-Review: Hey, did you want to watch the Hangover again? If so, good news! this is 100% identical to the first movie.
50 Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) - Oct 28, 2011
Mini-Review: Dumb and formulaic, but at least it wasn't irritating.
93 The Tree of Life (2011) - Oct 17, 2011
Mini-Review: I'm having trouble converting feelings into words for this one, I'll try to come back to this review.
2 Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009) - Oct 11, 2011
Mini-Review: "He has been the milk of my business, but even milk has an expiration date." - M. Bison, scary evil man.
5 DOA: Dead or Alive (2006) - Oct 11, 2011
Mini-Review: I'm going to download your moves into my sunglasses and sell them to some other guys I guess and you're gonna be fucked!
60 Kick-Ass (2010) - Oct 11, 2011
Mini-Review: I was expecting a straight up comedy and definitely would have been much happier if I'd got it. The comedic portions were by far the highlights of the movie.
20 Next (2007) - Oct 11, 2011
Mini-Review: Nic Cage can only see two minutes into the future unless the plot demands he can see further into the future at any specific point.
71 Contagion (2011) - Oct 11, 2011
Mini-Review: It's not bad, but it suffers from a major problem of having too many characters. None end up feeling whole, all of them feel just like parts of characters, a few traits without a personality to latch onto. I liked the way a lot of events that seemed very important during the moment they happened were allowed to evaporate and make you feel like these events that happen to a single person don't actually matter in the grand scheme of things.
50 Men with Brooms (2002) - Jun 25, 2011
Mini-Review: What was this movie going for? Did it want to be a comedy or a drama about curling and girls? I think at the end of the movie I knew less about the characters than I did at the start. At least Molly Parker isn't bad in this, but maybe I'm blinded because I just really like Molly Parker.
40 Deep Rising (1998) - Jun 24, 2011
Mini-Review: I stayed awake for the whole thing. Good for me.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with purgatos. Why not go rank more films, then come back and check it out again?