Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
pyeem
Flick Fan - 40 Films Ranked
Member Since: Aug 17, 2010
Location: USA
Bio: I like movies
Recent Rankings
44 AVP: Alien vs. Predator (2004) - Aug 23, 2010
Mini-Review: I sat on the floor of a movie theater to see this because the seats were all full. I really enjoyed it at the time but I had been seeing a lot of bad movies at that point in my life and this was relatively good.
35 Little Nicky (2000) - Aug 17, 2010
Mini-Review: I think the catchphrase that defined this movie was 'popeye's chicken is the shiznit'
85 Very Bad Things (1998) - Aug 17, 2010
Mini-Review: a movie about the dangers of hanging out with assholes
30 The Lion King (1994) - Aug 17, 2010
Mini-Review: hamlet in africa starring animals.
54 The Dark Knight (2008) - Aug 17, 2010
Mini-Review: better than batman begins but a dead guy steals the show.
40 Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Aug 17, 2010
Mini-Review: this movie was hyped to me and I can't remember anything about it other than the title refers to some antique guns, I think.
55 Jersey Girl (2004) - Aug 17, 2010
Mini-Review: kevin smith's least funny (and therefore worst) movie. was originally going to have jay mewes in it so it's just a romantic comedy suspiciously devoid of dick jokes.
10 Volcano (1997) - Aug 17, 2010
Mini-Review: holy shit this movie is awful. worth it for the scene where the guy just kind of melts into some lava.
85 The People vs. Larry Flynt (1996) - Aug 17, 2010
Mini-Review: this movie is great I watched it when I was 9 or 10
86 The Good, the Bad and the Ugly (1966) - Aug 17, 2010
Mini-Review: sergio leone makes a great movie in this fine spaghetti western
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with pyeem. Why not go rank more films, then come back and check it out again?