Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
reedzkee
Flick Fan - 15 Films Ranked
Member Since: Jan 24, 2010
Location: USA
Recent Rankings
84 Children of Men (2006) - Jan 25, 2010
62 Transformers (2007) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Boooooring. Cool effects, but a second viewing is nowhere in the future.
82 Edward Scissorhands (1990) - Jan 24, 2010
Mini-Review: One of Tim Burtons better films. Very odd but heartfelt and wholly entertaining.
50 Contact (1997) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Interesting idea, but completely forgettable in every respect.
91 Blade Runner (1982) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Gotta love Harrison ford. Dated visuals, but great thrilling movie from ridley, a must see for a sci-fi fan.
65 The Bank Job (2008) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Run of the mill heist flick, but there are far worse.
79 Watchmen (2009) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Cool action sequences, crappy bloated story thats probably better as a book/comic. Definitely has its moments, though.
90 Die Hard (1988) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Action at its best. By far the best in the series, is a great star vehicle for Willis. Solid suspense and a great villain.
69 The Girl Next Door (2004) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Kind of fun mainly for the whacky premise and smokin Elisha Cuthbert. Certainly not something to watch multiple times.
60 Fear and Loathing in Las Vegas (1998) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Tried to like it but couldn't. Wildy incoherent, the movie makes no god damn sense. Johnny Depp is fantastic. Cool tripping scenes.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with reedzkee. Why not go rank more films, then come back and check it out again?