Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
rekcitirc
Movie Buff - 335 Films Ranked
Member Since: Feb 5, 2011
Location: Ohio, Cincinnati, USA
Age: 17
Gender: Male
Status: Single
Recent Rankings
55 Bush's Brain (2004) - May 15, 2011
Mini-Review: This unapologetically partisan documentary is designed to inflame Bush opponents, and it ought to succeed like a bucket of gasoline tossed on a bonfire.
20 Attack of the 50 Ft. Woman (1993) - May 01, 2011
Mini-Review: Not nearly as bad as the original, and that's not good. The original enterained unconsciously. This tries too hard and thinks it's too clever.
65 Enemy at the Gates (2001) - Apr 25, 2011
Mini-Review: more character development and depth would vastly improve this
85 The Abyss (1989) - Apr 25, 2011
Mini-Review: What was once a well-made, well-acted mess is now a very poignant and satisfying sci-fi adventure.
80 Flirting with Disaster (1996) - Apr 25, 2011
Mini-Review: funny with good performance from stiller
95 Paris, Texas (1984) - Apr 25, 2011
Mini-Review: fantastic film but also one of the few films that has captured the beauty of the American southwest in all its rolling desert glory.
55 Belle toujours (2006) - Apr 25, 2011
Mini-Review: Oliveira's slender Belle Toujours has a certain curiosity value for fans of Belle De Jour, even if it never matches the surreal brilliance of the earlier film.
55 La Petite Lili (2003) - Apr 25, 2011
Mini-Review: O.K. It's a simple story, but it's sort of satisfying to see the way they come full circle, using 'the movie within the movie' concept to wrap everything up.
30 Rated X (2000) - Apr 25, 2011
Mini-Review: It took extraordinary caution to make a film this boring from the Mitchell Brothers' story. Sub par at best
65 Gray's Anatomy (1996) - Apr 25, 2011
Mini-Review: If you cannot see Spalding Gray live, then do see his monologue films. Gray's Anatomy can be infuriating, but Spalding makes it worthwhile.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with rekcitirc. Why not go rank more films, then come back and check it out again?