Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
resdog851
Flick Fan - 58 Films Ranked
Member Since: Oct 16, 2006
Location: USA
Recent Rankings
90 In America (2002) - Aug 14, 2007
65 The Rundown (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Basic action flick with some descent humor mixed in with the story. The Rock is good in this kind of movie.
75 The Cable Guy (1996) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Really underrated Jim Carrey movie I believe. Pretty dark at times. This is the phase in his career he turned to doing really boring introspective crap. Never a big Ace Ventura fan either, but this was pretty good.
92 The 40-Year-Old Virgin (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This is what a comedy should look like. Lots of really adult humor done by really funny actors. Would have scored even higher if they didn't feel the need to chick it up a little.
40 Fantastic Four (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I thought this movie sucked. I can watch some of the comic book movies, but this one wasn't for me. Nowhere near in the level of quality of X-men and Batman Forever.
55 Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This was the best of the second trilogy, which is like saying it was the best athlete in your physics class. Dude that plays Anokin/Vader is about as good an actor as Keanu and Tom Cruise which is another way of saying he really sucks.
60 An Officer and a Gentleman (1982) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I once read this was one of the movies guys were allowed to cry at? I think some woman must have wrote that. It is nothing more than a watchable chick flick dressed up for dudes by centering it around military. Lou Gossett Jr. is very believable as a Marine Corps drill instructor. David Keith probably does the best acting in the movie, and is the guy most men feel for in this movie.
85 Holes (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This is a kids movie that is very well done. It is also watchable as an adult, which most kids movies can't claim. Dude in the lead role is a really good young actor and will probably go on to much bigger and better projects.
87 Cinderella Man (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Russell Crowe is the greatest actor working right now IMO, and this is no exception. A great true story of a fallen star who life delivers a huge kick in the gut, and ultimately drags his way back up. Great family movie.
90 The Notebook (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Holy crap, is this strange. This is one the chickiest chick flicks you will ever see, and it is actually good. If you watch this with your woman, she will think you are awesome and you will actually enjoy the movie. Both lead actors are very good in this movie.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with resdog851. Why not go rank more films, then come back and check it out again?